Forum Akwa

Forum akwarystyczne zajmujące się akwarystyką słodkowodną jak i morską. Zapewniamy fachowe doradztwo połączone z wieloletnim doświadczeniem praktycznym, pomagamy w rozwiązywaniu problemów związanych z akwarystyką, miły do bólu zespół tworzący forum oraz rodzinną atmosferę bez konfliktów.

  • Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie


Poszukujemy nowych administratorów . O kontakt prosimy na mail forumakwa@wp.pl . Pozdrawiamy
Odpalono nowe forum na własnej domenie: www.forum.aquatime.pl Zapraszamy :)

#1 03:Oct:2012 , 17:36:47

 Grzesiek

http://images65.fotosik.pl/23/b33c22ade50f25e0.jpg

Zarejestrowany: 30:Sep:2012
Posty: 1328
Punktów :   

Rola ślimaków w akwarium-krótki opis i charakterystyka,zdjęcia.

Bardzo wiele osób na forach internetowych skarży się na inwazję ślimaków i postrzega je za  istoty, które niosą samo zło i szkody w akwarium. Głównie zarzuca się im niszczenie (zjadanie)  roślin, gdyż dziury w liściach i rozpad rośliny przypisywany jest  właśnie działalności ślimaków. Przy czym problem leży najczęściej w nawożeniu-parametrach wody.

Ślimaki są i będą, a walka z nimi nie ma sensu,  gdyż prędzej czy później i tak do nas trafią, chociażby w postaci ikry, którą ciężko dostrzec na nowo nabytych roślinach. O ile stosuje się  metody bezpieczne, czyli naturalne (na marchewkę, wybieranie  ręczne.. itp), to nic złego nie grozi naszym podopiecznym, a populację ślimaków można w ten sposób naprawdę skutecznie ograniczyć. Jest to metoda dość pracochłonna, ale bardzo skuteczna i najbezpieczniejsza. Moim zdaniem nie ma co  demonizować  ślimaków, bo one są nie tylko potrzebne, ale i pożyteczne . Zatem nie należy się na tym wcale skupiać, bo to jest rzecz normalna i nie ma w tym nic złego. Natomiast trzeba by się zastanowić nad tym, co powoduje ich masową inwazję?. Bo rzeczywiście widok przedniej szyby oblepionej ślimakami,  ich wysyp  na  wszystkim, co znajduje się  w zbiorniku, jest raczej denerwującym zjawiskiem, przy podziwianiu akwarium. Najczęściej taka inwazja na skalę masową tych miłych stworzonek jest na naszą prośbę i to my się przyczyniamy do tego w dużej mierze, poprzez kilka czynników. Tutaj bardzo dużą rolę odgrywają m.in. karmienie ryb-czyt. przekarmianie, zła pielęgnacja roślin-nie zapominajmy o tym, że ślimaki, tak jak inne stworzenia, nie biorą się z nikąd. Mnożą się masowo wtedy, kiedy mają do tego dogodne warunki i dużo pożywienia. Ślimaki nie zjadają roślin żywych i w dobrej kondycji, chociaż można różne rzeczy wyczytać w necie na ten temat ;-) . Nie pogardzą natomiast roślinnością w złej kondycji, martwymi liśćmi, martwymi stworzonkami i inną martwą materią organiczną..czyli są niedoceniane, bo wykonują  kawał dobrej roboty i jeszcze grozi im za to wyrok śmierci .
Dlatego powinniśmy bardziej skupić się nie na samych ślimakach, bo to, że są, to i dobrze, natomiast ich liczba może świadczyć o tym, że np. coś złego dzieje się z roślinami. Czasem zwykłe" odświeżenie grządek" pomaga, bo dolne partie roślin mogą posiadać sporo obumarłych liści roślin, do których nie docierało światło, a ślimaczki mają tam ucztę.
Większość ślimaków akwariowych ma pozytywne działanie w akwarium.
Do nich można zaliczyć:
Świderki -Jest to ślimak o muszli bardzo spiczastej koloru szarego w cętki.
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSnPFzN_rSaBR2kTS_1e09BOD_7rDzOnu1PX_1_coCJUEr_wfyJDA

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTEWPrOiN_fcP76g8n52RhgcYHu1Xz2TS-ENBYXdLoogvG81H3pug
Zjadają resztki pokarmu nie zjedzonego przez ryby,spulchniają podłoże w akwarium niwelując strefy beztlenowe są też takimi sygnalizatorami kiedy w akwarium brakuje tlenu lub jest nadmiar co2, wtedy kierują się ku górze,nie zjadają roślin.
Gatunek bardzo łatwy w hodowli nie obciążają jakoś specjalnie filtracji i nie przenoszą chorób. Jedyną wadę jaką zaobserwowałem, to dość nieładnie wygląda ich nadmiar kiedy oblezą przednią szybę.Ale można temu zapobiec wpuszczając do akwarium anetome hellena lub (mój sposób) przegłodzenie kilkudniowe po czym płatki dla ryb i w jednym miejscu kilka tabletek dla zbrojników jak je oblezą można wtedy je ściągnąć szlauchem do wiadra.
Świderki w dzień przebywają w podłożu. Przeglądając je w poszukiwaniu pokarmu. Dopiero w nocy wychodzą z kryjówek. Wtedy można łatwo określić ile ich jest w rzeczywistości a także usunąć nadmiar. Po około godzinie od zgaszenia światła większość Świderków jest na szybach.

Anetomme hellena-  Jest to ładny ślimaczek o stożkowej skorupie i poprzecznych czarno-żółtych krążkach.
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRlvtBGcfBqA_KNeHl3YtXmBb101nOoeH3orgS59F8N8NLPa-Cl
Poniższe zdjęcie przedstawia stadium przebrażania się od świerzego jajeczka do dojrzałego osobnika.
http://i173.photobucket.com/albums/w68/MonicaKrzysztof/etap4.jpg
Ślimak ten jest polecany do naturalnej selekcji lub całkowitej eliminacji innych ślimaków (zjada inne ślimaki:świderki, zatoczki nie żywi się przytulikami są za małe).Polecany także przeciwnikom ślimaków Dojrzały ślimak na głodzie nie pogardzi przedstawicielem własnego gatunku lub nieco większymi neritinami czy nawet sporych rozmiarów ampularią. Przy braku pożywienia zjada wszystko co przypomina pokarm żywy (śnięta ryba ,krewetka).
Nie panikujmy że zakupując te ślimaki do walki z innymi z kolei ich liczebność stanie się uciążliwa. Szczerze, to jeszcze nie słyszałem o tym by ktoś na nie narzekał i bardzo łatwo ich się pozbyć- ten ślimak jest wręcz pożądany w akwarium.
Ślimak neritina Tego ślimola nie miałem, ale tu są najważniesze informacje o nim,jakby ktoś chciał go hodować.
http://bezkregowce.w.interia.pl/html/ne … lensis.htm
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTcvbepZZq1yyBYtTs0g-RWGTE-kR8Bg-uiKUvCv8W_aADYJ-HNpQ
Ampularia- Ślimak ten jest bardzo pożyteczny dla naszego zbiornika. Jest on bardzo żarłoczny zjada glony, rozkładające się rośliny, martwe ryby, pokarm dla ryb, przegrzebuje odchody ryb. Jednym słowem zjada wszystko co się da. Ale bez obaw ślimak nie zjada zdrowych roślin. No chyba że głoduje. Ślimak żyje od roku do 4 lat.

Ten mały „odkurzacz” działa w zależności od temperatury wody im niższa żyje dłużej ale wolniej porusza się po zbiorniku. akceptuje temperaturę od 18°C do 28°C. Przy 18°C żyje długo ale się nie rozmnaża. Powyżej 24°C rozmnaża się intensywnie ale żyje do 1,5 roku. Potrafi dryfować lub leżeć na dnie sprawiając wrażenie martwego. Ślimak jest rozdzielno płciowy. Nie można zdiagnozować „gołym” okiem płci. Młode ślimaki ampularii osiągają zdolność do rozmnażania się po 9 miesiącach od wyjścia z kokonu zwanego kładką. Dla której zostawia się ok. 5 cm miejsca nad taflą wody gdyż ten ślimak nie składa jaj w wodzie tylko na lądzie lub roślinach nad powierzchnią wody. Ampularia potrafi wspiąć się na wysokość 200 metrów by złożyć jaja. Ampularia wymaga wody twardej. Ponieważ do rozrostu skorupy ślimak zeskrobuje kamień kotłowy odkładający się na szybach akwarium. Gdy jest go mało w wodzie muszla ślimaków staje się słabsza: pęka, tworzą się jak by odpryski. Jeśli masz wodę miękką powinieneś zakupić w zoologicznym kostkę wapna dla żółwi lub papug i przymocować nad powierzchnią wody. Tak by nie wpadła do wody bo będą kłopoty z rybami. Więcej w tym artykule:  http://www.applesnail.net/content/multi … polish.htm
http://img818.imageshack.us/img818/1311/ampularia.jpg
Rozdętek- Pierwotną  ojczyznę rozdętek są kraje śródziemnomorski .
Jednak zostały zawleczone do innych krajów . Najpierw z roślinami sprowadzanymi do parków . Jednak apogeum ich ekspansji był handel roślinami akwarystycznymi.

Muszla: Podłużnie jajowata, cienka, gładka, słabo lśniąca i przejrzysta, z bardzo drobnymi liniami przyrostów na powierzchni, bez dostrzegalnych linii spiralnych .
Rozmnażanie:Wystarczą praktycznie 2 osobniki . Obojnaki. Mnożą się szybko . Ale nie są niebezpieczne dla roślin chyba że zabraknie im glonów i innych pokarmów,podobnie jest z innymi ślimakami żywiących się głównie glonami i martwą materią w akwarium.
Wielkość: Do 11-12 mm.
Pokarm : Jedzą praktycznie wszystko,pokarmy sztuczne , mrożonki , detrytus, glony nie zjedzony pokarm którego ryby nie dostrzegły.

Można je hodować nawet w słoiku -ale lepiej jest w czymś większym
Wolą twardszą wodę .
http://img685.imageshack.us/img685/3941/rozdetka.jpg
http://i49.tinypic.com/34pnbic.jpg
A może znacie jeszcze inne gatunki pożytecznych ślimaków w akwarium?
Zapraszam do dyskusji i wymiany poglądów.


Źródło: Własna praktyka,Podwodne ogrody Małgorzaty Tarczyńskiej oraz Bojownik.pl.

Ostatnio edytowany przez Grzesiek (07:Oct:2012 , 19:49:37)


Klikamy w baner naszego forum  http://akwarium.top-100.pl/
http://img17.imageshack.us/img17/2682/baniak260l002.jpghttp://img708.imageshack.us/img708/198/baniak18122012007.jpg http://www.republika.pl/akwaria_/assets/images/button_top_100.gif

Offline

 

#2 07:Oct:2012 , 19:34:00

Gurolsky folklor

http://images65.fotosik.pl/23/b33c22ade50f25e0.jpg

Zarejestrowany: 15:Sep:2012
Posty: 342
Punktów :   

Re: Rola ślimaków w akwarium-krótki opis i charakterystyka,zdjęcia.

Nie ma zwierząt mniej lub bardziej pożytecznych, każdy pełni jakąś określoną rolę. Można powiedzieć, że każdy ze ślimaków pełni bardzo pożyteczną rolę, ze względu na spożywanie przez nich odpadków. Nawet te ,,drapieżne'', żywią się częściowo glonami. Jest to więc bardzo przyjemna służba sanitarna. Dodatkowo pełni rolę chociażby pokarmu dla większych zwierząt. Rozmnażają się szybko? Nie koniecznie. Czasami jest ich sporo ale nigdy nie dojdziemy do takiego problemu, że będzie więcej ślimaków niż wody. Trzeba się po prostu do nich przyzwyczaić. Wszelkie zbiorniki wodne nie są monokulturami, żyje w nich mnóstwo gatunków, nie tylko ryb, ale także chociażby ślimaków czy innych skorupiaków. Także wiele glonów i pasożytów. To wszystko składa się na niepowtarzalny i samodzielnie działający ekosystem. Ciężko sobie wyobrazić łańcuch pokarmowy, w którym będzie brakować kilku ogniw.
Dlatego trzeba po prostu się przyzwyczaić do różnych nielubianych elementów, żeby mieć znacznie bardziej, naturalne piękne podwodne światy.

Offline

 

#3 10:Oct:2012 , 17:14:46

 Aoime

http://images63.fotosik.pl/23/7216da31d28a858e.jpg

Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Zarejestrowany: 15:Sep:2012
Posty: 37
Punktów :   
WWW

Re: Rola ślimaków w akwarium-krótki opis i charakterystyka,zdjęcia.

Super artykuł, jednak prosiłabym o podanie źródeł zdjęć.
Zauważyłam co najmniej 2 Pani Administratorki Bojownik.pl

PS. Anatome helena* (jedno 'l')

Helcia zje przytuliki, nadgryzie cokolwiek zdechłego.
Są za małe? Zje je mniejsza helga. Będą trochę przegłodzone to i te większe zjedzą, spokojnie. (helenki przytuliki jakby kto nie wiedział)

Neritiny dosyć mocno przysysają się do szyby. Trudno je oderwać, helenkom trudniej je dorwać. ;P
Potrzebna im pokrywa, inaczej zwieją.


http://www.picshot.pl/pfiles/220721/Aoime%20-%20Sygnatura%203.1.png

Offline

 

#4 10:Oct:2012 , 23:12:00

 Grzesiek

http://images65.fotosik.pl/23/b33c22ade50f25e0.jpg

Zarejestrowany: 30:Sep:2012
Posty: 1328
Punktów :   

Re: Rola ślimaków w akwarium-krótki opis i charakterystyka,zdjęcia.

Aoime napisał:

Super artykuł, jednak prosiłabym o podanie źródeł zdjęć.
Zauważyłam co najmniej 2 Pani Administratorki Bojownik.pl

No są podpisane,to chyba dobrze?
Nie rozumiem do czego są potrzebne źródła zdjęć.Prawa autorskie?Wiem co to.

Aiome napisał:

Helcia zje przytuliki, nadgryzie cokolwiek zdechłego.
Są za małe? Zje je mniejsza helga. Będą trochę przegłodzone to i te większe zjedzą, spokojnie. (helenki przytuliki jakby kto nie wiedział)

Właśnie czegoś takiego nie dostrzegłem w swoim akwarium, ale być może masz rację, jeśli widziałaś to na własne oczy.
Miałem plagę dosłownie tych przytulików i niestety heleny były wobec nich obojętne, co sam spostrzegłem nieraz.
Wiele razy wyjeżdżałem i akwarium było nie karmione niczym czasem nawet dwa tygodnie, nie zauważyłem ani małych muszelek po przytulikach ani spadku ich populacji. Przyznam, że w swoim zbiorniku również nie miałem dobrych warunków do rozmnażania helen (chyba woda był zbyt miękka z tego co wywnioskowałem, bo po zaprzestaniu podawania co2 ponownie pojawiły się jaja helen,ale to i tak szczegół, bo tylko kilka sztuk dorosło jak powinno) więc również nie miałem okazji się przekonać czy młode heleny spałaszują przytulika.
I powątpiewam, by tak było z relacji również innych akwarystów u których te ślimaki występowały. Być może tak jest, nie zaprzeczam i możliwe, że masz rację. U mnie przytuliki znikły przy kilkudniowym podawaniu na ostro co2 (chyba to je zabiło) w kilka dni żadnej sztuki na szybie nie dostrzegłem.

Aiome napisał:

Neritiny dosyć mocno przysysają się do szyby. Trudno je oderwać, helenkom trudniej je dorwać. ;P.

Ampularie również, ale to i tak nie powstrzymało helen, została zjedzona.Wielu-jak nie wszyscy odradza/ją hodowanie helen wraz z innymi ślimakami z wiadomej przyczyny.

Aiome napisał:

Potrzebna im pokrywa, inaczej zwieją.

Też bym zwiewał jak by mi w mieszkaniu nie pasowało.


Klikamy w baner naszego forum  http://akwarium.top-100.pl/
http://img17.imageshack.us/img17/2682/baniak260l002.jpghttp://img708.imageshack.us/img708/198/baniak18122012007.jpg http://www.republika.pl/akwaria_/assets/images/button_top_100.gif

Offline

 

#5 14:Nov:2012 , 10:35:08

 DRAGO1987

http://images43.fotosik.pl/1656/44c6adbc323f058bmc.jpg

31057353
Skąd: KOLNO/RESZEL
Zarejestrowany: 10:Nov:2012
Posty: 68
Punktów :   

Re: Rola ślimaków w akwarium-krótki opis i charakterystyka,zdjęcia.

Witam.
Dodaje kilka ślimaków .

Neritina natalensis, Clithon sp. (Neritina spiky)

Gatunek ten występuje w Afryce : w Kenii , Mozambiku , Somalii , RPA i Tanzanii .

Gatunek ten jest wspólny wybór algi -eating ślimaka wśród akwarystów słodkowodnych. W akwarium handlu, paski shell tego gatunku, powoduje znany jako Tiger Ślimak , Ślimak Zebra lub Zebra Nerite . (Nazwa zebra nerite jest jednak mylące, ponieważ istnieje kilka gatunków nerite że nazwa zwyczajowa, w tym Puperita pupa , mały nerite marine z tropikalnego zachodniego Atlantyku).
W akwarium, powłoka tego gatunku wzrasta do około 2,5 cm (jeden cal) średnicy. Ten ślimak preferuje temperaturę akwarium 22 do 26 ° C. Ślimak będzie zaryzykować górze akwarium, i są z wody, od czasu do czasu.

http://akwa-mania.mud.pl/bezkegowce/nertina8.jpg
http://akwa-mania.mud.pl/bezkegowce/nertina4.jpg
http://akwa-mania.mud.pl/bezkegowce/nertina6.jpg


Marisa cornuarietis

Chociaż Marisa ślimaki pozornie przypominają wielki ślimak Ramshorn powodu planispiralna splotach swych muszli, nie są one w ogóle ściśle związane prawdziwych ślimaków Ramshorn w rodzinie Planorbidae .
To jest łatwo rozpoznawalny gatunek: Powłoka jest płaskim spiralny (planispiralna) i jest cegła czerwona.
Kolor powłoki może być czasem ciemniejszy lub bardziej żywe, i jest dość często paski.
Średnica powłoki zwykle 35-50 mm (2 cale), a nawet większe.
Gatunek ten oraz skrzela płuca, w celu zapewnienia skutecznego podwodny oddychanie , nawet w warunkach niskiego poziomu rozpuszczonego tlenu.
Ślimak ten wciąż preferuje powolne lub świeżej wody, w zależności od dostępności roślin wodnych jako źródła pożywienia.
Ten gatunek zjada rośliny wodne, glony i martwe ryby i ślimaki. Łatwo dostosować do niewoli, to ślimak może zaatakować i roślinność akwarium uszkodzenia. Jest praktycznie wszystkożerne , i żywi się zwierzęce i roślinne detrytusu . Ten ślimak działa jako użytecznego zmiatacza akwarium, gdy nie jest zbyt wiele. Badania wykazały, że gatunek ten hamuje wzrost hiacyntów wody żerowania na korzeniach roślin. Sugerowano, że ślimak jest stosowany jako środek kontroli chwastów w kanałach Południowej Florydy. Ślimak został wydany w niektórych obszarach, starając się kontrolować inwazyjnych roślin wodnych genus Hydrilla. Non-hermafrodyta, to składa jaja w charakterystycznych dysku kształt szponów, stosując się do różnych podłoży. W odróżnieniu od innych ślimaków jabłoni, to ślimak ustanawia swoje jaja poniżej linii wodnej.

W akwarium
Jest to popularny gatunek w akwarium handlu. Marisa cornuarietis jest jednym z około 120 gatunków należących do rodziny Ampullariidae, znany również jako jabłko ślimak rodziny (czasem nazywany Pilidae). Te ślimaki jabłko są powszechnie sprzedawane w sklepach zoologicznych pod mylących nazw "giant ślimaków Ramshorn" i "Ślimak Columbian Ramshorn". Marisa cornuarietis zazwyczaj zakupione celowo z sklepach zoologicznych, natomiast prawdziwe ślimaki Ramshorn (rodzina Planorbidae ) są bardzo często uważane za szkodniki, akwarium, nabyte przypadkowo, tuląc się do liści roślin wodnych. Te ślimaki jabłko rosnąć, aby być dużo większe niż prawdziwych ślimaków Ramshorn i zużywają duże ilości materii roślinnej. Oznacza to, że nie nadaje się do akwarium, gdzie wzrost roślin jest korzystne.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Paradiesschnecke.jpg


Żyworódka (Viviparus viviparus)

Viviparus viviparus to gatunek dużego ślimaka słodkowodnego z gill a wieczkiem , wodne ślimaki mięczaka z rodziny Viviparidae , ślimaki rzeczne. Jest to europejski gatunek, który znajduje się w Chorwacji , Republice Czeskiej (w Czechach tylko), Niemczech , Holandii , Polsce , Wielkiej Brytanii , Irlandii i innych krajach.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/44/ViviparusViviparus.JPG/800px-ViviparusViviparus.JPG


Zatoczek (Planorbarius corneus)

Natywny Zasięg tego ślimaka stawie jest z Europy do centralnej Azji .
Zatoczek żyje w środowisku słodkowodnym. Skorupa jego dorasta do średnicy 4 cm, zwinięta w jednej płaszczyźnie. Jest gatunkiem jajorodnym, odżywiającym się drobnymi wodorostami. Ślimaki te mają jamę płucną, która umożliwia im oddychanie tlenem atmosferycznym, dlatego też zalicza się je do ślimaków płucodysznych.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/92/Posthornschnecke1.jpg/600px-Posthornschnecke1.jpg


Przytulik strumieniowy (Ancylus fluviatilis)

Przytulik strumieniowy (Ancylus fluviatilis) – gatunek ślimaka z rodziny zatoczkowatych (Planorbidae), do niedawna zaliczany do rodziny przytulikowatych (Ancylidae). Jest szeroko rozprzestrzeniony w Europie, Afryce Północnej i wschodniej Azji. W Polsce występuje na obszarze całego kraju. Zasiedla wody płynące. Niewielki ślimak o nieskręconej, stożkowatej muszli zakończonej zakrzywionym czubkiem. Wymiary muszli: 3,5–8 x 2–3,5 mm. Jego jama płaszczowa jest częściowo zredukowana. Żyje w wodzie przyczepiony do kamieni. Żywi się glonami.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/50/AF_40002_D_Ancylus_fluviatilis_b.jpg


(TYLOMELANIA DEVIL FAUNUS ATER)

Wielkość: 3-6 cm
Rozród: Zapłodniony osobnik rodzi żywą miniaturkę raz na 3-4tygodnie.
Dymorfizm: obojnaki
Pokarm: glony, tabletki dla ryb, gotowana marchewka, sałata,  padlina, rośliny wodne (dlatego trzeba je dokarmiac pokarmem roślinnym) i ogółem wszystko inne.

Warunki hodowli:
Wielkość zbiornika: >15 lirów, koniecznie z pokrywą, aby ślimak nie uciekł
Woda:Ph od 7 do 8,5 ( przy niższym Ph muszla może się rozpuścic), temperatura: 24-28C
Akwarium: słodkowodne.

https://lh5.googleusercontent.com/-Rhs6Bs5HRtM/UKNZfRP5aSI/AAAAAAAAADY/XFFhzdo8X10/s463/2747648455.jpg


SCABIES CRISPATA

mięczak ten jest bardzo pożyteczny - jak każda małża oczyszcza wodę - odfiltrowuje z niej różne zawiesiny (glony, drobne zwierzęta - zooplankton). Niezwykle atrakcyjnie ubarwiona - najczęściej jest żółta, żółto-zielona, bądź żółto - brunatna (w pasy). Najlepiej jeśli w akwarium mamy część podłoża składającą się z czystego piasku - małże muszą się w nim zakopywać! Parametrami wody nie należy się zbytnio przejmować - najlepiej jeśli pH utrzymuję się w granicach 6,5-8 (najczęściej standardowa nasza "kranówka").

https://lh5.googleusercontent.com/-QTuusfj5IOE/UKNc4gw294I/AAAAAAAAAD0/mgzpYFOb16s/s700/malzaq.jpg


BROTIA PAGODULA

Ślimak bardzo pożyteczny i poszukiwany - zjada glony wszelkiego typu (przede wszystkim pył na szybach i dekoracjach oraz okrzemki i nitki). Atrakcyjny przede wszystkim ze względu na swoją kolczastą muszlę, która jest pełna ostrych wypustek - mimo takiego "uzbrojenia" zwierzak ten jest pokojowo usposobiony i nie czyni krzywdy innym mieszkańcom akwarium. Brotie są dość duże - dorastają do 5-6 cm. Stopą i "pyszczkiem" przypominają Tylomelanie - ubarwienie zielone w żółte kropki.

https://lh3.googleusercontent.com/-a-dseh9ixR4/UKNgQ3JA6VI/AAAAAAAAAEE/jU4GZHyO1ko/s600/brotia3.jpg


YELLOW CLAM Corbicula javanicus - Małża miniaturka

Maxymalnie rosna do 3cm. Żyją w wodach słodkowodnych.
Mięczak ten jest bardzo pożyteczny - jak każda małża oczyszcza wodę - odfiltrowuje z niej różne zawiesiny (glony, drobne zwierzęta - zooplankton). Niezwykle atrakcyjnie ubarwiona - najczęściej jest żółta, bądź żółto - brunatna. Najlepiej jeśli w akwarium mamy część podłoża składającą się z czystego piasku - małże muszą się w nim zakopywać! Parametrami wody nie należy się zbytnio przejmować - najlepiej jeśli pH utrzymuję się w granicach 6,5-8 (najczęściej standardowa nasza "kranówka").

https://lh6.googleusercontent.com/-EuUQ11a3QNA/UKNhGsmHY6I/AAAAAAAAAEM/-KrC4jXX8IQ/s700/clam2e.jpg


Nerritina Red Lips

Nie znam tego ślimaka, ale z natury zjada glony.

https://lh5.googleusercontent.com/-r0WnSSo07Zg/UKNiB8SGjuI/AAAAAAAAAEU/1LIAUjGoQhY/s800/redlippedsnail.jpg


MILITARY HELMET

Dobrze sobie radzą w akwarium z glonami zielonymi.

https://lh3.googleusercontent.com/-RNqN4dJ2HoE/UKNkbF3Jl7I/AAAAAAAAAEk/_IASoa8SPFo/s600/107xco.jpg


Szczeżuja pospolita (Anodonta anatina)

Żywy filtrator do twojego stawu lub oczka ... Masz problem z mętna wodą małże nadają się doskonale do tego by rozwiązać ten problem.
Szczeżuja zagrzebuje się częściowo w mule, a porusza się przy pomocy organu zwanego nogą. Odżywia się odfiltrowując (odcedzając) pokarm z wody. Pokarm stanowią drobne zwykle jednokomórkowe organizmy wodne (fitoplankton i zooplankton) oraz detrytus (drobna zawiesina szczątków organicznych).
W Polsce szczeżuja jest gatunkiem pospolitym, niepodlegającym ochronie gatunkowej i siedliskowej.

https://lh4.googleusercontent.com/-woBDVRG5Nug/UKNlgtZGKRI/AAAAAAAAAEs/ODsgGiEv1II/s370/szczezujawielkaimagelar.png


Zdjęcia i opisy zapożyczone z internetu. Z stron allegro,wikipedia, itp. Mam zgodę od kolegi z allegro co do opisu i fotek.

Ostatnio edytowany przez DRAGO1987 (14:Nov:2012 , 13:39:07)

Offline

 
|All rights reserved|Baner by Tomek Miotk

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.forumakwa.pun.pl