Forum Akwa

Forum akwarystyczne zajmujące się akwarystyką słodkowodną jak i morską. Zapewniamy fachowe doradztwo połączone z wieloletnim doświadczeniem praktycznym, pomagamy w rozwiązywaniu problemów związanych z akwarystyką, miły do bólu zespół tworzący forum oraz rodzinną atmosferę bez konfliktów.

  • Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie


Poszukujemy nowych administratorów . O kontakt prosimy na mail forumakwa@wp.pl . Pozdrawiamy
Odpalono nowe forum na własnej domenie: www.forum.aquatime.pl Zapraszamy :)

  • Index
  •  » Glony
  •  » Glony w akwarium- zwalczanie i zapobieganie.

#1 13:Oct:2012 , 09:44:16

 Beniek

Technik

9709881
Skąd: Sokółka
Zarejestrowany: 30:Aug:2012
Posty: 18690
Punktów :   

Glony w akwarium- zwalczanie i zapobieganie.

Glony:
* Okrzemki:

Okrzemki to specyficzne glony koloru brązowo-brunatnego. Występują najczęściej w zbiornikach, które zostały niedawno założone lub jeszcze nie dojrzały. Często możemy je spotkać także w przypadku słabo oświetlonego zbiornika.

Są jednokomórkowcami, w sprzyjających warunkach rozmnażają się bardzo szybko tworząc zwarte siedliska (podział komórki i rozmnażanie płciowe). Osadzają się zarówno na ściankach akwarium, sprzęcie wodnym jak i na roślinach odcinając im dostęp do światła. W dotyku są szorstkie, za sprawą budowy ich krzemionkowej ściany komórkowej.

Zwalczanie okrzemek


Ich życie reguluje dostęp do światła oraz zawartość krzemu w wodzie, stąd skuteczną metodą jest zaciemnianie akwarium przez kilka dni w celu zneutralizowania inwazji.

W zbiornikach słodkowodnych pojawiają się bardzo często także w przypadku kiedy akwarium narażone jest na silne oświetlenie słoneczne. 

Ostrzegam przed degradowaniem szkodników chemią, ponieważ okrzemki tworzą przetrwalniki, które uodporniają się na takie środki, a w chwili kiedy przestają działać wracają ze zwiększoną siłą. Jeżeli ogarnęły powierzchnię liści roślin, z których można ściągnąć je mechanicznie (np. pocierając palcem), zaleca się usunąć ich jak najwięcej. Podobnie postępujemy ze wszystkimi powierzchniami stałymi w akwarium.

Zaleca się także częstsze podmiany wody np. 30% co 4 dni, aby usunąć z wody martwe osobniki.  Okrzemki nie są chętnie zjadane przez ryby (za wyjątkiem otoska - otocinculus affinis) i ślimaki.

http://glony.republika.pl/fotki-okrzemek/okrzemki.JPG

* Sinice:
Kolejne jednokomórkowce; swoją nazwę zawdzięczają nie tyle własnemu kolorowi,
a zabarwieniu wody (tzw. zakwit), które może pojawić się w wyniku przerostu szkodników. Warto dodać, że są to organizmy, często pojawiające się w nowo-założonym zbiorniku. Zapewniając im dogodne warunki, potrafią rozwijać się szybko, tworząc grupy, z wyglądu przypominające sieci, porastające grys/pasek oraz rośliny. Możemy wyróżnić niewiele glonów, które zagrażają życiu ryb, ale sinice niestety do takich należą.

Jak bardzo są niebezpieczne? Z jednej strony blokują domownikom akwarium dostęp do tlenu zużywając go w dużych ilościach podczas nocy, z drugiej wydzielają niebezpieczne substancje, między innymi neurotoksyny, które paraliżują układ nerwowy rybek.
Zwalczanie sinic

Przede wszystkim ograniczenie dostępu światła przez kilka dni, nieprzerywalnie usuwając martwe osobniki  za pomocą odmulacza. W trakcie tych zabiegów opcjonalnie możemy dodawać erytromycynę w ilościach: 300mg/100l wody dziennie, która w połączeniu z zaciemnieniem zbiornika skutecznie przyczynia się do wyginięcia intruza. Ważne są także częstsze podmiany wody, np. 30% co drugi dzień kuracji, ponieważ to martwe osobniki stwarzają największe niebezpieczeństwo (najaktywniejsze wydzielanie toksyn). Oczywiście, ręcznie także usuwamy sinice z liści roślin jeśli to możliwe, w dotyku są śliskie i nieodporne na uszkodzenia mechaniczne.   

http://bubble-world.pl/sinice_2.jpg

* Zielenice:
ZieleniceJedne z liczniejszych glonów na świecie, należy do nich ok. dziewięć tysięcy gatunków. Swą nazwę zawdzięczają trawiastej barwie chlorofilu, podobnej do roślin wyższych. Pojawiają się często w nowo zakładanych zbiornikach. Zielenice można podzielić na dwie grupy: jedno i wielokomórkowe. Pierwsze przyczyniają się do zakwitów wody, drugie (na zdjęciu obok) najczęściej tworzą formy nitkowate pływające w wolnej toni lub "dywany" pokrywające grys, żwirek i piasek. Wszystkie charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na światło, stąd jego ograniczenie bezpośrednio powoduje ich osłabienie. W połączeniu z mocnym oświetleniem akwarium oraz przedawkowaniem odżywek dla roślin potrafią zdegradować zbiornik. Pojawiają się bardzo często przy przerybieniu, szczególnie sprzyjająco działa na nie wysoki poziom azotanów w wodzie (duża ilość odchodów). Zdarza się, że ich atak poprzedza wysyp okrzemek.

Jak zwalczyć zielenice?

Zalecam postępować w taki sam sposób jak przy sinicach.

http://glony.republika.pl/fotki-zielenic/004.jpg

* Krasnorosty:


Krasnorosty liczą sobie przeszło pięć tysięcy gatunków. W 90% są glonami występującymi w wodzie słonej, ale zdarza się, że trafiają także do akwarium. Tworzą plechy osiadając na roślinach i sprzęcie akwariowym. W wodach słodkich nie przybierają koloru czerwonego, występują w barwach sinych, sino-niebieskich. Do zbiornika najczęściej trafiają z brudną wodą lub roślinami. W niewielkich ilościach zjadane są przez ślimaki i młode kosiarki (grubowarg syjamski), stanowią dobrą pożywkę dla krewetek m.in. Amano i Red Cherry.
Zwalczanie krasnorostów

Dbanie o jej właściwe parametry, przede wszystkim obniżenie twardości, choćby dzięki stosowaniu  szyszek olchy czarnej. 

Można także wydajniej filtrować wodę (pamiętając o małym ruchu tafli wody)
Większość z nich pojawia się przy przekarmianiu lub przerybieniu zbiornika oraz przenawożeniu. Szkodniki zaleca się usuwać także fizycznie. Osiadają w miejscach o silnym ruchu wody, okolice napowietrzacza, filtra.  Krasnorosty chętnie umieszczają się także na mchu.  Jeżeli krasnorosty zadomowią się na żwirku, można śmiało wyciągnąć jego część ze zbiornika i wyparzyć w gorącej wodzie. Podczas walki z krasnorostami warto częściej podmieniać wodę w zbiorniku akwariowym, do 50% tygodniowo.

Istnieje także sposób chemiczny na zwalczanie tych uporczywych glonów. Chodzi o 0,05% roztwór wybielacza z wodą. Roślinę wyciągamy z akwarium i przez ok. 40-60s. maczamy ją w roztworze (nie uwzględniając korzenia). Po tym czasie dobrze opłukujemy wodą. Jeżeli to nie pomoże, czynność powtarzamy. Należy jednak uważać, ponieważ słabsze, delikatniejsze roślinki mogą nie poradzić sobie z opisanym zabiegiem

http://www.roslinyakwariowe.net/rosliny/krasnorosty_c1.jpg

Offline

 
  • Index
  •  » Glony
  •  » Glony w akwarium- zwalczanie i zapobieganie.
|All rights reserved|Baner by Tomek Miotk

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
krainaogloszen.pl/announcements/show/12721/soczewk